Psychoterapeuta – któż to taki?

psycholog

Gdy mamy problemy natury psychicznej, czy też psychologicznej i trafiamy do gabinetu lekarza psychiatry, często słyszymy, że samo leczenie farmakologiczne nie wystarcza. Pojawia się wówczas kwestia podjęcia terapii prowadzonej oczywiście przez wykwalifikowaną osobę. Takie podejście jak najbardziej służy dobru pacjenta. I każda profesjonalna poradnia zdrowia psychicznego warszawa w swojej kadrze posiada nie tylko dobrego psychiatrę, ale również psychoterapeutę, którego praca będzie dopełnieniem procesu leczenia.

 

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Jego zadaniem nie jest diagnozowanie chorób, ale znajdywanie ich źródeł i praca z pacjentem nad jego pojmowaniem otaczającej rzeczywistości, przeżywaniem i percepcja tego, co się dzieje. Ogólnie rzecz biorąc, psychoterapia warszawa to proces mający na celu wsparcie pacjenta w jego rozwoju osobistym. Psychoterapia to zawsze cykl spotkań, najlepiej jeśli są to spotkania regularne. Podczas nich terapeuta bierze na warsztat zachowania pacjenta. Analizuje je bardzo dokładnie i stara się pokazać mu, że można i należy zachowywać się inaczej. Że dotychczasowe postępowanie, czy zachowanie jest dla niego toksyczne. I oczywiście cel ten terapeuta stara się osiągnąć nie poprzez samą teorię, bo tej pacjenci zwyczajnie nie muszą rozumieć. Ale poprzez określone metody. Najczęściej jest to angażowanie pacjenta do określonych zadań, czy wykonywania określonych czynności.

 

Jaki powinien być psychoterapeuta?

Jakimi cechami powinien się odznaczać? Jeśli chodzi o specyfikę tego zawodu, to w pierwszej kolejności wymaga ona od terapeuty zwykłego ludzkiego podejścia, pod którym rozumiemy szacunek dla pacjenta, zrozumienie go, wrażliwość, szczerość, czy tworzenie atmosfery bezpieczeństwa. Pacjent po prostu musi dobrze się czuć. Musi czuć, że może zaufać terapeucie, że ten go rozumie, nie będzie oceniać, ale będzie stać po jego stronie. To niezwykle ważne dla przełamania takiej typowej bariery, jaką tworzy pacjent za pomocą swojego lęku przed terapią, zażenowaniem, stresem, czy poczuciem, że jest się gorszym. Dobry terapeuta szybko tą barierę przełamuje i wtedy założony efekt terapii staje się możliwy do osiągnięcia.

 

Psychoterapeuta to ktoś, kto ma powołanie

Dobry psychoterapeuta warszawa to nie tylko osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. To przede wszystkim osoba, która rozumie swoją misję. Angażuje się w każdą prowadzoną terapię, a pacjent czuje dzięki temu, że jego potrzeby i problemy są ważne. Bycie terapeutą to także umiejętność analizowania usłyszanych psychoterapeutainformacji w sposób obiektywny oraz umiejętność umieszczania problemów pacjenta w kontekście środowiska, w jakim funkcjonuje.

 

Być terapeutą z pewnością nie jest dziś łatwo. Być nim to znaczy też ciągle się rozwijać. Problemy ludzkie są coraz bardziej złożone i nadawanie pacjentom kierunku w stronę satysfakcjonujących relacji z samym sobą i otaczającym światem jest niezwykle wymagające. Ale, gdy ktoś kocha pomagać, robi to skutecznie każdego dnia i z pełnym zaangażowaniem.