Uzupełnianie braków w uzębieniu

dentystaBraki w uzębieniu są spowodowane wieloma różnymi czynnikami, których czasem nie sposób przewidzieć. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to sprawa bardzo poważna, która nieleczona, może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, zarówno w kwestiach estetycznych, jak i zdrowotnych. Już jeden brakujący ząb może spowodować powstanie nieodwracalnych zmian, jak np. przesunięcie sąsiednich elementów uzębienia. W skrajnych przypadkach, może to implikować konieczność ich usunięcia. Pojawić się może również wiele innych zaburzeń – problemy ze zgryzem, zmiany w rysach twarzy, dodatkowe zmarszczki mimiczne, a nawet wady wymowy. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są proste protezy zdejmowane. Swoją popularność zawdzięczają temu, że są stosunkowo tanie, a przez to łatwiej dostępne dla wielu osób. Dobrze wykonana proteza może być praktycznie niewidoczna do zauważenia na pierwszy rzut oka, lecz konieczność jej oczyszczania po każdym posiłku, może być zdecydowanie niekomfortowa.

Kolejnym rozwiązaniem są stałe uzupełnienia protetyczne, które są znane jako mosty. Składają się one z dwóch elementów – przęsła odtwarzającego brakujące zęby oraz elementu nośnego. Założenie takiego mechanizmu wymaga odpowiednich przygotowań jamy ustnej pacjenta i wymaga co najmniej trzech wizyt w gabinecie specjalisty. Podczas dwóch pierwszych wizyt są dokonywane szlifowania pod filary protetyczne, następnie następują przymiarki i modyfikacje. Prawdę mówiąc, to konieczność wspomnianego szlifowania zdrowych zębów, jest jedyną większą wadą tej metody uzupełnienia braków w uzębieniu. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, a efekty estetyczne również są oceniane na plus.

stomatologNajbardziej zaawansowaną obecnie technologią są implanty zębów. Taki pojedynczy implant jest śrubą wykonaną z tytanu, bądź jego stopów. „Montaż” polega na wkręceniu go w kość wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy. Dzięki temu odbudowujemy pojedyncze oraz wielorakie braki w uzębieniu. Największym atutem takiego sposobu leczenia jest brak konieczności szlifowania innych, zdrowych zębów – są one w ogóle nie naruszane podczas zakładania implantu. Zabieg wszczepienia pojedynczego implantu trwa od 30 do 60 minut, jednakże wcześniej należy wykonać kilka badań, które będą pomocne dla chirurga stomatologicznego. Wspomniana metoda należy do najbardziej kosztownych w kwestii uzupełnień braków zębowych, lecz dobrze pielęgnowana może służyć wiele długich lat. Głównym założeniem implantu jest jak najwierniejsze odwzorowanie estetyki oraz funkcjonalności pierwotnego zęba, więc pod tymi względami wypada bardzo dobrze.

Którekolwiek z rozwiązań wybierzemy, to w każdym z nich ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz odpowiedni specjalista, który przeprowadzi taki zabieg. Lekarzy w dziedzinie ortodonta Warszawa posiada wielu, o czym warto pamiętać podczas poszukiwań w stolicy. W przypadku wyboru implantów staniemy przed decyzją dotyczącą ich wyboru. Polecam wtedy skorzystać z pomocy wyszukiwarki internetowej i przeglądać wyniki pod frazami implanty Warszawa.